Egy okos otthon kiépítése igazán összetett feladat, és a végeredmény nagyban függ attól, hogy hozzáértő személy végezte-e a munkát. Az alábbiakban sorra vesszük, hogy milyen fázisokból áll a folyamat, hol vannak a buktatók, és kiderül az is, van-e értelme házilag nekiállni a munkának.
Az okos otthon kiépítése
Az okos otthon kiépítésének legnagyobb buktatója, ha a projekt nincs alaposan átgondolva, nem járunk utána, vagy nem hozzáértő módon történik a kivitelezés. Ahhoz, hogy az okos otthon tökéletesen működjön, a kiépítés mindhárom fő fázisának teljesülnie kell, az alábbi sorrendben:
- Alapos felmérés és tervezés;
- Az eszközök megismerése és kiválasztása;
- Szakszerű kivitelezés.
Első lépés: felmérés és tervezés
Lényegében itt dől el minden, hiszen a felmérés és a tervezés adja a projekt alapját. Ha ilyenkor valami hibádzik, az később kényelmetlenségeket okozhat. A felmérés során át kell gondolni a lakás adottságait, és ezekből kiindulni. Új építésű ház esetében érdemes a villanyszerelést úgy alakítani, hogy a kapcsolókhoz a fázis mellett a nulla vezetéket is, az alternatív/váltó kapcsolók lámpaszál felőli oldalán pedig a nulla és a fázis vezetéket is vezessék be a szerelők.
A tervezéskor sorra kell venni az igényeket, vagyis, hogy pontosan mit várunk el az okos otthontól. Milyen vezérlőkre, érzékelőkre, funkciókra lesz szükség? Ezeket aztán össze kell vetni a tényleges lehetőségekkel. Itt jön a második potenciális probléma. Tény, hogy az okos rendszerek nagyon sok kényelmi és biztonsági funkciót biztosítanak, de nem árt a realitás talaján maradni az elképzeléseket illetően. Már a legelején jó ötlet szakértői segítséget kérni, hiszen egy ingyenes felméréssel pontosan megállapíthatók az opciók, és az ár is kiszámítható.
Második lépés: az eszközök kiválasztása
Az okos otthon kiépítése során elkerülhetetlen az eszközök alapos ismerete, hiszen enélkül lehetetlen egy jól működő rendszert létrehozni. Ehhez fontos sorra venni a meglévő eszközöket, ha vannak, illetve tájékozódni az újakról, valamint arról, hogy milyen alkalmazások és vezérlők állnak rendelkezésre. Utána kell járni a kompatibilitásnak is, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés, ha esetleg több gyártótól származnak a kütyük.
Ennek kiküszöbölésére olyan központot ajánlatos választani, ami a legtöbb nagy gyártó termékeivel képes együttműködni. Ilyen az OOTT HUB is, ami számos régi és új eszközzel kompatibilis, sőt még az infra-távirányítós eszközök esetében is megoldható az integrálás.
Harmadik lépés: a kivitelezés
A kivitelezés folyamata és eredménye nagyban függ attól, hogy mennyire profin ment végbe a tervezés és az eszközkutatás. Sokan attól tartanak, hogy egy okos otthon kiépítése hatalmas átalakításokkal, falbontással, fúrással-véséssel jár. Ez nem szükségszerűen igaz: egy jól megválasztott, modern rendszernél elegendő a kapcsolók, konnektorok mögé, a falba süllyesztve szerelni néhány készüléket.
Ám a biztonság érdekében, valamint azért, hogy a telepítés is hiba nélkül menjen végbe, mindenképp célszerű szakértőkre bízni a feladatot a házi megoldások helyett. Az OOTT HUB esetében nincs szükség nagy felfordulással járó munkálatokra. A központ rádiós rendszerrel kommunikál az eszközökkel, és mivel a szoftver alapja nyílt forráskódú rendszer, amit folyamatosan fejlesztenek, évek múlva sem lesz szükség cserére.